Postawa i behawior człowieka

Postawa odnosi się aż do uczuć, przekonań i predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei bądź obiektów. Wpływa niewiasta na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, podczas gdy sprawiać lub chronić się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo tuzinkowy strategia robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśli figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy tudzież porażki w życiu zależy od postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to związki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne zaś niesłychanie trudne do zmiany.

Zachowanie to sposób, w który dana figura reaguje na swoją postawę. Ta reakcja jest względnie pozytywna albo negatywna, w związki od momentu tego, kiedy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami może mieć gdzieś iść aż do szkoły albo studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby lub ma cokolwiek szacunku aż do niej przypuszczalnie http://www.chrzastowski.pl pokazać tę postawę na krzyż mówienie konkretnie aż do tej osoby. Na zachowanie być może ingerować multum czynników wyjąwszy postawą, w tym przekonania na zagadnienie siebie tudzież innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne zaś wygoda. Jest owo akcja czy też riposta osoby w odpowiedzi na zewnętrzne czy też wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w który byt funkcjonuje bądź działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w zarysowany sposób. Może owo obejmować ocenę ludzi, spraw, przedmiotów lub wydarzeń. Takie oceny są nierzadko pozytywne ewentualnie negatywne, mimo to mogą także egzystować kiedy niekiedy niepewne. Na przykład, możesz posiadać mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby czy też sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje nieco różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są niekiedy określane w charakterze CAB albo alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli natomiast przekonania na ustalony temat.
Komponent afektywny: jak obiekt, osoba, rafa czy też wydarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: podczas gdy figura wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje niemało czynników, które mogą wywrzeć wpływ na to, gdy oraz z jakiego powodu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się bez ogródek w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego czy też mogą znajdować się wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne natomiast normy społeczne mogą posiadać silny autorytet na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, gdy http://www.obiala.pl kadry powinni się szczędzić w określonej roli albo kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane za właściwe.
Uczenie się – Postaw jest dozwolone się przyuczyć na niemało sposobów. Zastanów się, w jaki metoda reklamodawcy wpływają na Twoje nastawienie do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten atrakcyjny i fascynujący obraz powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia spośród tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się i postaw przez obserwację ludzi wokół nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dziatwa spędzają co niemiara czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców i przeważnie zaczynają wytaczać argumenty podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, że u dołu pewnymi warunkami zasoby ludzkie są w wyższym stopniu skłonni oszczędzać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są w szeregu przypadków wyrażane.
Kiedy możesz cokolwiek http://www.brewinski.pl zyskać czy też zadziać w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, żeby zaadaptować się do zachowania
W niektórych przypadkach ludzie mogą w samej rzeczy przekuć swoje nastawienie, aby lepiej dostroić je aż do swojego zachowania. Dysonans poznawczy owo zjawisko, w którym osoba doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli ewentualnie przekonań. Aby obniżyć owo napięcie, zasoby ludzkie mogą przerobić swoje postawy, by odzwierciedlić swoje inne przekonania albo rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, jednakże zaczynasz spotykać się spośród kimś, który jest ogromnie chwiejący się finansowo. Aby słabnąć napięcie podyktowane sprzecznymi przekonaniami i zachowaniem, masz dwie możliwości. Możesz uwieńczyć sojusz natomiast poszukać partnera, jaki jest w wyższym stopniu bezpieczny finansowo, ewentualnie możesz obniżyć prestiż stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu między sprzecznym nastawieniem a zachowaniem, musisz ewentualnie przerobić nastawienie, lub dokonać zmiany swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą mieć duży autorytet na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą również spowodować jej zmianę.

Related Posts